Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZKOUŠÍM: CATRICE HD LIQUID COVERAGE MAKEUP

Ahojda!

Tak mám pro vás dnes další žhavý článek, ve kterém zkouším různé produkty. Jsem ráda, když i Vy můžete vidět, jak některé produkty fungují. Alespoň uvidíte, zda vám stojí za koupi, či ne.

Myslím si, že makeup od Catrice nemusím nijak představovat, protože ho jistě znáte všichni. Jakmile totiž řeknete slovíčka makeup a Catrice, tak si všichni vybaví tu krásnou skleněnou lahvičku s kapátkem. Musím říct, že mě teda balení fakt nadchlo. Kdybyste ho neznali a nevěděli kolik stojí, tipovali byste že do 300,- korun? No já teda vůbec. Hlavně bych nechápala, že je z drogerie. Ne opravdu, co se týče vzhledu, tak vypadá hodně luxusně.

Co se týče funkce makeupu jako takového, tak je podle mě vynikající. Já jsem dříve používala nějaký makeup od Rimmel London, ale tohle..tohle mi vzalo dech. Makup od Catrice nemůžu s tím svým minulým ani trochu srovnávat. Je úplně jiný ve všem. Konzistence, barva, krycí funkce..zkrátka všechno.
Abych to trochu rozebrala – to bych asi měla když je to recenze, tak si myslím, že co se týče barev, tak mají velký výběr a určitě vám nějaká barva padne. Mají takový opravdu přirozený odstíny. Já mám i korektor od Catrice a ten mám třeba o jeden odstín světlejší, protože používám korektor i trochu jako rozjasňovač nebo spíš projasňovač.

 

obrazek-1.png


Co se týče konzistence, tak se makup jeví jako hodě tekutý. Což on je, ale jenom do doby, než ho začnete roztírat. Potom mi přijde, že jakoby rychle na tom obličeji tuhne – nevím, jestli podle tohohle úžasnýho popisování poznáte co myslím, ale doufám, že jo. Zkrátka a dobře, pro mě je tahle funkce rozhodně výhodou, protože když mám makeup na sobě třeba 4 hodiny, tak se mi neleskne pleť. Nechápu jak je to možný. Jakýkoliv jiný makeup mi dělal lesk během hodiny, ale tenhle prostě ne. Nevím jestli je v tom nějaký poklad nebo se mi změnila pleť, každopádně mě to baví.

obrazek-2.png


No a poslední tu ještě máme krycí funkci, která mě mile překvapila. Kryje myslím si opravdu skvěle, což už si koneckonců můžete všimnout na fotkách. J

obrazek.png

Já se teda tohoto makeupu jen tak nezvdám J

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Albertmeeni - How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is central to the a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections via other parts in the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations each week will prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to take to make certain a healthy prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must opt for prostate examination at least once 12 months.